Położony na terenie Dzielnicy VIII Teatr Praska 52 działa w strukturach Centrum Kultury Podgórza. Mieści się w zabytkowym obiekcie na rogu ulic Praskiej i Pietrusińskiego i oferuje okolicznym mieszkańcom różnorodny repertuar, w którym prym wiedzie komedia!
Kilka słów o…
Historia budynku przy ul. Praskiej 52, jak i całego osiedla Robotniczego jest z pewnością warta chwili uwagi. Zabudowa ul. Czarodziejskiej, czyli dzisiejszej Praskiej, została wzniesiona między 1935 a 1938 rokiem. Powstała dzięki działalności Towarzystwa Osiedli Robotniczych i stanowiła prekursorską inicjatywę niesienia pomocy najuboższym poprzez budowę tanich mieszkań. Zaprojektowane w duchu funkcjonalizmu osiedle miało być wzorem samowystarczalności dla przyszłych tego typu projektów. Dlatego w 1938 r. do użytku mieszkańców oddano Dom Społeczny, który posiadał salę widowiskową, bibliotekę ze świetlicą i przedszkole (później również szkołę podstawową) oraz dwa sklepy. W sali widowiskowej działała teatralna grupa amatorska, tworzona przez mieszkańców osiedla. Istniał tu teatr dla dzieci, odbywały się wieczory dla młodzieży, dansingi. Swoje miejsce mieli tu również miłośnicy malarstwa.
Niestety, z powodu braku funduszy i nadejścia II wojny światowej idea osiedla tanich mieszkań nie doczekała się kontynuacji. Szczęśliwie, ośrodek przy Praskiej w powojennym Krakowie utrzymał kulturalno-rozrywkową funkcję. Sala widowiskowa zamieniła się w kino Tęcza i pozostała nim do 2006 roku, kiedy to na jej miejscu działalność zainaugurowała Scena Tęcza. W listopadzie 2014 r. zastąpił ją Teatr Praska 52.
Obecnie w Teatrze Praska 52 widzowie mogą cieszyć się różnorodnymi komediami, obejmującymi zarówno klasyki Moliera, takie jak "Pocieszne Wykwintnisie", jak i najnowsze współczesne sztuki, na przykład "Narzeczony Mojej Żony". W teatrze działa też jedyna w Polsce Krajowa Scena Komedii dell’Arte serwująca widzom sztukę rodem z XVI wieku, a co roku na przełomie lutego i marca odbywają się tutaj Dni Komedii dell'Arte
Teatr dla małych i dużych
Repertuar tworzymy zarówno z myślą o dorosłych, jak i najmłodszych miłośnikach teatru! Doskonałym sposobem na spędzanie czasu z rodziną są spektakle familijne: "Perypetie Arlekina" oraz "Gino i Suzi. Kucharze" - laureat Słoneczników 2023 - nagrody w Plebiscycie na Najbardziej Rozwojową Inicjatywę dla Dzieci w kategorii Sztuki Wizualne!
Na dorosłych widzów w teatrze przy Praskiej 52 czeka Krajowa Scena Komedii dell’Arte - jedyna taka w Polsce, oferująca stałe spotkania ze sztuką komediową rodem z szesnastego wieku. Powstała z inicjatywy Teatru Praska 52 oraz Atelier Teatralnego Studio Dono w maju 2016 r. W jej ramach działa Trupa Komedianty. Zgodnie z prawidłami XVI-wiecznej, włoskiej komedii – w czasie spektakli aktorzy ukryci są za skórzanym maskami i z niezwykłym kunsztem wciągają widzów w zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji intrygę. Praca Trupy Komedianty oparta jest o canevas, czyli ramowy scenariusz sztuki, który aktorzy podczas prób wypełniają działaniem i tekstem. Wierni szesnastowiecznej sztuce, nie stronią jednak od odniesień do współczesności i refleksji na jej temat co sprawia, że spotkanie z Krajową Sceną Komedii dell’Arte staje się wyjątkowym doświadczeniem!
Komedie takie, jak: "Łysa Śpiewaczka", "Napis", czy "Kosztowny Romans" wystawia na scenie TP52 Krakowska Scena Klasyczna powstała w 2018r. Dlaczego „klasyczna”? Łacińskie słowo classicus znaczy tyle, co „doskonały”, „wzorowy”. To też odwołanie do arystotelesowskiej zasady mimesis – wiernego odtworzenia natury w sztuce. Czyni ono repertuar spójnym estetycznie i dopracowanym warsztatowo. Spektakle w wykonaniu aktorów Krakowskiej Sceny Klasycznej będą zgodne z epoką i miejscem, w których umieścił je autor tekstu. Nie będą jednak nudne! I z pewnością - zgodnie z komediowym duchem górującym nad Praską 52 – rozbawią do łez!
Teatr Praska 52 nie zwalnia tempa! W listopadzie 2023r. prapremierę miała tutaj najnowsza sztuka autorstwa Jana Jakuba Należytego - "Narzeczony Mojej Żony", która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem! Z kolej w lutym tego roku, podczas XV Dni Komedii dell'Arte, miała miejsce prapremiera spektaklu "Zan Tempesta" napisana przez Agnieszkę Cianciarę –Fröhlich oraz Łukasza Łęckiego! Podczas Nocy Teatrów 2024 odbyła się prapremiera spektaklu "Kasrylewka i świat", opracowanego na podstawie opowiadań Szolema Alejchema przez Bogdana Rudnickiego.
Z Kartą Seniora taniej
Seniorów zainteresowanych repertuarem Teatru Praska 52 zachęcamy do zaopatrzenia się w Kartę Seniora Centrum Kultury Podgórza. Z Kartą Seniora CKP bilety na wszystkie spektakle dostępne są w ulgowej cenie. Karta uprawnia też do darmowego lub rabatowego wstępu na wiele wydarzeń organizowanych Centrum Kultury Podgórza i jego filie. Karta obowiązuje przez dany rok kulturalny tj. od września do sierpnia kolejnego roku.
Podgórze w Kulturze
Zachęcamy również do zaopatrzenia się w kartę „Podgórze w Kulturze”, z którą otrzymamy rabatowy wstęp na spektakle Teatru Praska 52. Karta uprawnia również do darmowego lub rabatowego wstępu na wybrane przez Centrum Kultury Podgórza wydarzenia, spektakle, koncerty i imprezy we wszystkich filiach. Karta jest przyznawana na dany rok kulturalny.
Projekt realizowany jest w ramach programu „Kultura dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Teatr Praska 52
1
/
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się
więcej.