Genezą Krakowskiej Sceny Klasycznej jest spektakl „Biedermann i podpalacze” autorstwa Maxa Frischa, który - jako pierwszy - pojawił się na deskach Teatru Praska 52. Było to pod koniec roku 2016. Sztuka została dobrze przyjęta przez publiczność, wpisując się na długo w repertuar Teatru Praska 52. W związku z powyższym, powstał kolejny spektakl - „Pocieszne wykwintnisie” Moliera, które na deskach naszego teatru pozostał do dziś!

W roku 2019 Aneta Gierat, Sylwia Chludzińska, Jan Korwin-Kochanowski i Daniel Piskorz powołali do życia Fundację Sztuka Dla Wszystkich oraz Krakowską Scenę Klasyczną - grupę skupiającą artystów, których pasją jest teatr. 

Z inicjatywy Teatru Praska 52 oraz Krakowskiej Sceny Klasycznej, w styczniu roku 2019 powstała Scena Klasyczna Teatru Praska 52. Na jej deskach wystawiano kolejne sztuki: „Strategie małżeńskie” oraz „Gra w życie” Maxa Frischa, „Kosztowny romans” Mariana Hemara i Jana Brzechwy oraz „Napis” Geralda Sybleyrasa. 
 
Dla twórców Krakowskiej Sceny Klasycznej, cechy klasycyzmu antycznego i renesansowego są bliskie i drogie. Classicus z łaciny oznacza „doskonały”, „będący wzorem”. Stąd, twórcy dążą w swej pracy do doskonałości, dbając o warsztat. Szanują tekst dramatyczny. Możliwie wnikliwie odczytują zamiary autorów i nie uwspółcześniają na siłę. Przeciwnie - osadzają akcję w określonym czasie, miejscu i epoce. Podkreślają to tworząc spójne estetycznie spektakle: światło, dźwięk, kostiumy i gra aktorska – wszystkie elementy składają się na przemyślaną całość. Wierzą w wyobraźnię i wrażliwość widzów, dlatego pozostawiają publiczności przestrzeń na własną interpretacje. Bowiem Sztuka, także ta teatralna, jest mniej intrygująca - bez niedopowiedzeń i tajemnic. Twórcy Sceny Klasycznej chcą zabrać widza w podróż do innej rzeczywistości. Klasycznie, nie znaczy nudno!
 
Obecny skład Krakowskiej Sceny Klasycznej: Aneta Gierat, Sylwia Chludzińska, Justyna Filipowicz, Agnieszka Pudło, Maria Kopiec, Katarzyna Gawęda, Zuzanna Gac, Elżbieta Mielnik, Natalia Pietrasz, Marek Wolny, Jakub Reizer, Paweł Brandys, Daniel Piskorz, Andrzej Skowron, Patryk Brzoza, Mateusz Dewera.

Daniel Piskorz

Ur. 24.07.1978 w Krakowie. Aktor z zamiłowania i z wykształcenia. Można go zobaczyć w kilku dobrych sztukach teatralnych, w kilkunastu kiepskich serialach i - jeśli się jest spostrzegawczym i bez poważnej wady wzroku - to w paru filmach. Lubi smakować życie i kapuśniak, szwędać się po górach, dłubać w nosie oglądając filmy i topić książki w wannie. Umie też przewrót w przód i prawie w tył. Jest założycielem i współtwórcą Krakowskiej Sceny Klasycznej - grupy przyjaciół, których łączy pasja do teatru.
1 /

Aneta Aniela Gierat

Ur. 09.08.1989 w Rabce-Zdroju. Aktorka, wokalistka, pedagog. Obecnie związana z Krakowską Sceną Klasyczną, Teatrem Praska 52, Krakowskim Teatrem Komedia, Teatrem Plejada oraz Rabczańskim Teatrem Chrząszcz w Trzcinie. Współtworzyła również Teatr Napoleon, Teatr Nomina Rosae, a także kostiumowy Teatr Storia w Nowym Sączu. Współpracuje z Niezależną Szkołą Filmową OFFmaster oraz Krakowską Szkołą Filmową, należy także do zespołu nauczycieli Szkoły Wokalno Aktorskiej w Krakowie. Pracuje z dziećmi i młodzieżą dzieląc się swoją pasją do teatru. Realizuje się także w studio nagrań pracując głosem, czyta i śpiewa także swoje kompozycje. Chętnie angażuje się w szalone projekty, filmy niezależne, spektakle charytatywne, programy telewizyjne i seriale. „Celem zawsze jest Spotkanie, inspiracją- Człowiek” - tak czuje świat.
1 /

Jakub Reizer

Ur. 01.06.1983 w Łańcucie. Absolwent krakowskiej ASP, Szkoły Aktorskiej SPOT oraz wydziału aktorskiego Akademii Filmowej AMA. Aktor Krakowskiego Teatru Komedia oraz Krakowskiej Sceny Klasycznej działającej na deskach Teatru Praska 52 w Krakowie. Ma na koncie wiele ról filmowych, teatralnych oraz telewizyjnych, zajmuje się także dubbingiem. Tancerz krakowskiego zespołu tańca irlandzkiego i szkockiego Comhlan. Wieloletni członek grupy rekonstrukcji historycznej Małopolskiej Zgrai Sarmackiej. Trenował szermierkę artystyczną, gra na gitarze i śpiewa.
1 /

Sylwia Chludzińska

Ur. w Krakowie. Aktorka, wokalistka, nauczycielka śpiewu. Do 1997 związana z Teatrem STU, potem przez kilka lat grała w Teatrze MIST, od ponad 20 lat związana z krakowskim kabaretem Loch Camelot (obecnie Teatr Loch Camelot). Jest wykładowcą w szkole Wokalno Aktorskiej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia aktorskie i zajęcia z emisji głosu. Jej pasje muzyczne i  zainteresowanie kulturą celtycką zaowocowały powstaniem zespołu  „Camelot Folk Band”, w którym prócz pieśni tradycyjnych wykonuje popularne tematy „folkowe” z filmów („Gra o tron”, „Władca pierścieni”) czy gier komputerowych. Z Teatrem Praska 52 rozpoczęła współpracę w 2017 roku.
1 /

Justyna Filipowicz

Ur. 6.01.1993 w Lesku. Wokalistka, aktorka i fizjoterapeutka. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu i wokalu. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie kierunku Rehabilitacji Ruchowej oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich z rehabilitacji głosu. Aktorka Krakowskiej Sceny Klasycznej. Jej największą pasją jest śpiewanie, a tym, co najbliższe wyrażania niewypowiedzianego (zaraz po ciszy) jest muzyka.
1 /

Marek Wolny

Ur. 24.03.1970 roku w Krakowie. Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, członek Związku Artystów Scen Polskich. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, a także kilka filmowych. Można go również zobaczyć na mniejszym ekranie w niektórych serialach telewizyjnych. Ostatnie z nich to "Lombard. Życie pod zastaw.", "Pierwsza Miłość", "Ślad". W stałej współpracy związany jest z Teatrem Plejada, z Krakowskim Teatrem Komedia oraz Krakowską Scena Klasyczną wystawiającą na deskach Teatru Praska 52.
1 /

Paweł Brandys

Ur. 28.10.1967 w Krakowie. Aktor filmowy i teatralny. Ukończył Szkołę Aktorską Art-Play w Katowicach. Zdał egzamin eksternistyczny przed Komisją ZASP dla aktorów dramatu. Związany z Teatrem Współczesnym w Krakowie, Teatrem Proscenium, Teatrem Praska 52 i Krakowską Sceną Klasyczną.
1 /

Aga Pudło

Ur. 02.03.1989 w Krakowie. Aktorka, wokalistka, trener wokalny. Ukończyła Studium Musicalowe przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, oraz Turystykę i Rekreację na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Związana w przeszłości z różnymi teatrami, między innymi legionowską „Trzynastką", krakowskim „Vis a vis", tarnowskim teatrem „Scena Obok" oraz anglojęzycznym teatrem ETTC. Obecnie współtworzy własny Teatr Agape, który specjalizuje się w spektaklach i koncertach retro, oraz widowiskach dla dzieci. Od 2019 r współpracuje z Krakowska Sceną Klasyczną wystawiającą spektakle w Teatrze Praska 52.
1 /

Maria Kopiec

Młoda aktorka z Katowic, zaczęła swoją aktorską podróż na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, który pozostanie zawsze jej Almą Mater. Jako absolwentka Szkoły Aktorskiej przy Teatrze Śląskim, Marysia pogłębiła swoje umiejętności i pasję do sztuki aktorskiej. Obecnie utrzymuje silne związki z rodzimym teatrem, a także z Teatrem Ziemi Rybnickiej im. Kazimierza Kutza oraz z Krakowską Sceną Klasyczną w Teatrze Praska 52. W wolnym czasie, jeśli taki znajdzie, uwielbia podróżować. Była już w 25 krajach i nadal jej mało, a jej głównym celem podróży to dobrze zjeść. Uważa, że jedną z najgorszych rzeczy jaka może się przydarzyć światu to brak komunikacji między ludźmi, dlatego sama posługuje się kilkoma językami, a jej ulubionym, jednocześnie najbardziej uniwersalnym językiem, jest emocja.
1 /

Katarzyna Gawenda

Aktorka, absolwenta Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu. Jej ogromna pasja to jeździectwo. Jest instruktorem jazdy konnej. Pochodzi z Brzeska, ale artystycznie utożsamia się z Krakowem. Można ją czasem zobaczyć epizodycznie w różnych serialach. Pisze wiersze, z których stworzyła autorski monodram ,,K”. Kocha bajki i jej marzeniem jest kiedyś użyczyć głosu jednej z postaci, lubi pracować z mikrofonem jako lektorka i wokalistka. Uwielbia podróżować, chodzić po górach, gotować, piec i dekorować ciastka.
1 /

Zuzanna Wiktoria Gac

Studentka „Kulturoznawstwo - teksty kultury” na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Absolwentka szkoły aktorskiej SPOT w Krakowie. Współpracuje z teatrem Cracovia oraz z Teatrem przypadków feralnych. Uczestniczyła w wielu spektaklach teatralnych m.in. „Osiem kobiet”, „Tango”, „Ferdydurke”, „Biedni Polacy patrzą na Getto”, „Tod i trauma”, „Lekcja”, „Baba dziwo”. Oraz w produkcjach filmowych m.in "Czyściciele" i "Wersy i kadry. Codzienność konspiracji AK".
1 /

Andrzej Skowron

Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (2017-2022). Zagrał w dwóch spektaklach dyplomowych: "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego reż. Wojciech Kościelniaka oraz "Gdy przyjdzie sen. Tragedia miłosna" autorstwa i reżyserii Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka. Przez lata związany z Teatrem Odwróconym w Krakowie gdzie grał w spektaklach i widowiskach plenerowych. Ma na swoim koncie również kilka ról filmowych i serialowych. Krakus, miłośnik dobrej kawy i bigosu.
1 /

Patryk Brzoza

Ur. 15.07.1995 w Legnicy. Ukończył AST w Krakowie, filia we Wrocławiu w 2021 roku. Grał w serialach polskich takich jak Korona Królów, Pierwsza Miłość, Święty itd. oraz niemieckich - Masuren Krimi i Barbaren. Do tego pojawia się w reklamach i filmach krótkometrażowych. Kocha języki i chce się ich uczyć przez całe życie. Mówi po angielsku, niemiecku i polsku. Przez to czasami mieszają mu się języki i tworzy niestworzone konstrukcje słowne. Uwielbia świat filmu i dlatego zanim poszedł do szkoły teatralnej studiował reżyserię we Wrocławskiej Szkole Filmowej Mastershot, ale nie ukończył kierunku bo dostał się na aktorstwo. Plan filmowy jest dla niego elektryzujący, nigdy się na nim nie męczy. Lubi być po obu stronach kamery, jako aktor oraz jako reżyser, operator, dźwiękowiec czy oświetleniowiec. Teatr jest dla niego równie ważny „W szkole teatralnej scena przemówiła do mnie donośnym głosem” - mówi. Poza aktorstwem para się wieloma zajęciami. Jest Mistrzem Ceremonii Ślubnych i prowadzi śluby humanistyczne po polsku, angielsku i niemiecku. Bywa również konferansjerem. Od dziecka uwielbia sport i ruch w różnych formach. Interesuje się wieloma rzeczami. Wszędzie go dużo, lubi rozmyślać i bujać w obłokach. Pasjonuje się kawą specialty, winem oraz gotowaniem.
1 /

Mateusz Dewera

Ur. w 1979. W 2002r. ukończył Wydział Aktorski Krakowskiej PWST, spektaklem dyplomowym „Trzeci Akt” (na podstawie „Szewców” Witkacego) w reżyserii Jerzego Jarockiego. Na przełomie lat 2002-2007 współpracował gościnnie z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz Teatrem Bagatela w Krakowie. Od 2002r. związany jestem z krakowskim programem rozrywkowym „Spotkanie z Balladą”, z którym na terenie całej Polski, USA i Kanady zagrał ponad 1000 spektakli estradowych. Wystąpił w dziesięciu filmach fabularnych, w tym trzech produkcjach międzynarodowych: "Valley of the God", "Dark Crimes" i "Music, War and Love". Ponadto zagrał w ponad czterdziestu serialach i produkcjach telewizyjnych. W jego dorobku znajduje się również kilkanaście reklam TV i wiele filmów krótkometrażowych. Od 2011 roku prowadzi zajęcia sceniczne w Szkole Aktorskiej Art-Play w Katowicach. Tam stworzył i wyreżyserował dwa spektakle dyplomowe. W jego dorobku reżyserskim znajdują się również spektakle: "Życie Prywatne" - produkcja, Centrum Kultury Katowice; „Artyści Na Szlaku” – autorski spektakl zrealizowany w Krakowskim Teatrze Komedia oraz dwa spektakle na „Scenie21” Teatru Nowego w Krakowie: „Trzej Bracia” 2012r. oraz „Cień” 2013r. Obecnie jest członkiem zespołu aktorskiego: Teatru Mumerus, Krakowskiego Teatru Komedia, Teatru Plejada, oraz kabaretu Spotkanie z Balladą. Nie odmawia zaproszeń do prowadzenia warsztatów aktorskich dla młodzieży, oraz bycia jurorem w konkursach recytatorskich i teatralnych. Swoje sportowe pasje realizuje w szeregach Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich, z którą kilka razy w ciągu roku bierze udział w charytatywnych meczach hokejowych na terenie całego kraju.
1 /

Elżbieta Maria Mielnik

Ur. 21.01.1992 w Sanoku. W 2016 roku ukończyła AST we Wrocławiu po czym rozpoczęła pracę w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Współpracowała z Centrum Teatralnym w Krakowie, brała też udział w wielu warsztatach aktorskich, m.in Urszuli Kiebzak, Doroty Zięciowskiej i Zbigniewa Kalety, Jaroslawa Fedoryshyna, Borbali Blasko. Dona Allena i Grzegorza Kempinsky'ego, czy Zoltana Balazsa. Można ją zobaczyć na scenach Polski m.in w takich spektaklach jak "Zemsta" reż. Jarosław Szwec, "Dziady" reż. Tadeusz Łomnicki, czy "Tango" reż. Piotr Cyrwus. Jej największe pasje to podróże - uwielbia podróżować, marzy o Ameryce Południowej, a ponad dwa lata spędziła w Australii eksplorując ten piękny kontynent; oraz śpiew tradycyjny - należy do zespołu pieśni i tańca "Osławiany", była też członkinią pieśni i tańców bałkańskich "Iglika".
1 /

Natalia Pietrasz

Aktorka komediowa, dramatyczna, wokalistka, improwizatorka. Niespokojny duch, wieczna optymistka i regularna hipochondryczka. Związana z Krakowskim Teatrem Komedia, gdzie gra w spektaklach: "Mąż i Żona" (Justysia), "Pan Tadeusz z M3" (Telimena), "Bracia Polacy znad Wisły" (Tajemnicza Kobieta narrator), "Baby Blues" (Ola) oraz "Artyści na Szlaku". W Teatrze Praska 52 gra Panią Smith w „Łysej Śpiewaczce” Eugene Ionesco w reż. Jana Korwin-Kochanowskiego. Użyczyła swojego głosu Brunhildzie w słuchowisku "Stara Baśń" (reżyseria Tomasz Cymerman). Tworzyła internetowy serial improwizowany (reżyseria Marcin Zarzeczny). Wystąpiła w performatywnym spektaklu czytanym "Opowieści z warszawskiej Pragi" (reżyseria Jarosław Witaszczyk) czytając fragmenty książki Marcina Dyjasińskiego "Dzień Alpagi". Kocha życie na walizkach, klasyczny teatr i stres przed każdym spektaklem.
1 /

Jakub Wierzejski

Ur. 24.01.1992 w Krakowie. Absolwent Szkoły Aktorskiej SPOT. Zdał egzamin eksternistyczny przed Komisją ZASP dla aktorów dramatu. Współpracuje z Krakowską Sceną Klasyczną, Krakowskim Teatrem Komedia oraz Teatrem Bakałarz. W Teatrze Praska 52 można go zobaczyć w "Łysej Śpiewaczce", "Pociesznych Wykwintnisiach" oraz "Kosztownym romansie"

Jakub Wierzejski

1 /

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.