Powstała w 2012 r. pod egidą atelier teatralnego Studio Dono. Trupa specjalizuje się w spektaklach komediowych, z których część wpisuje się w tradycje włoskiej komedii dell’arte. To jednocześnie rzemieślnicy i artyści, sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem. Wierzą, że maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naturze człowieka niż niejeden realistyczny spektakl.
Co roku aktywnie uczestniczą w Dniach Komedii dell’Arte, polskich obchodach międzynarodowego święta Komedii - Commedia dell'Arte Day.
Od maja 2016 r. działają w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’Arte w Teatrze Praska 52 powołanej z inicjatywy Teatru Praska 52 i Studio Dono. To jedyna taka scena w Polsce, oferująca stałe spotkania ze sztuką rodem z szesnastego wieku. Połączenie formy liczącej kilka wieków ze współczesnymi skojarzeniami, odniesieniami i spostrzeżeniami czyni tę sztukę nie tylko aktualną, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjną.
W swoim dorobku mają spektakle: „Sąsiadka, komedia dell’arte”, „Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi”, „Pewnego razu w Wenecji” (spektakl we współpracy z Baletem Cracovia Danza), „Oberża pod złamanym groszem”, „Koronkowa rocznica”, „Mieszczanin szlachcicem”, ”Schadzki weneckie”, „Kontrakt ślubny”, „Perypetie Arlekina”, „Karnawał Arlekinów” (spektakl we współpracy z Baletem Cracovia Danza), „Łgarze. Rzecz o arkanach miłosnych i kulinarnych razem w kształt krotochwili wzięta” oraz sceny i etiudy plenerowe.
Ze spektaklami gościli m.in. na festiwalach i wydarzeniach: XI Jesienne Spotkania z Teatrem/Jasło, Annum Festival/Tarnowskie Góry – Chorzów, Festiwal Sztuk Dawnych/Białystok, Grechuta Festival/Kraków, Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”/Kraków, Kulturalny Stary Rynek/Poznań, Międzynarodowy Festiwal Renesansu/Lublin, Jarmark Królewski/Krosno, Jarmark Świętojański/Kraków, Barokowe Ogrody Sztuki/Białystok, Festiwal Leszno Barok Plus, Festiwal Muzyka z Kórnika, Spotkanie z kulturą włoską/Kozienice, 3,2,1 Impro IV Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych/ Konstancin– Jeziorna, Tydzień z kulturą włoską, Uniwersytet Pedagogiczny/Kraków.
W listopadzie 2020 roku zespół otrzymał Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego za spektakl Mieszczanin szlachcicem wg. Moliera.
Innym rodzajem są przedstawienia w stylu physical comedy, w których na pierwszy plan wysuwa się komediowa akcja, gestyka, mimika oraz humor sytuacyjny („Gino i Suzi, czyli kochaj sąsiada swego, jak siebie samego”, „Gino i Suzi. Kucharze”)
Atelier teatralne Studio Dono zostało założone w 2008 roku przez małżeństwo aktorskie. Ideą przewodnią Studia był rozwój aktora, jako artysty otwartego na doskonalenie warsztatu oraz poszukiwanie nowych impulsów. W swojej ofercie atelier ma nie tylko warsztaty, treningi i kształcenie aktorskie, ale także pokazy i przedstawienia.
Trupa KOMEDIANTY współtworzy Teatr Praska 52 od maja roku 2015.
W obecny skład Trupy wchodzą: Agnieszka Cianciara –Fröhlich (capocomico), Jonathan Fröhlich, Katarzyna Gazdowicz, Łukasz Łęcki.
-
Lokalizacje
- Siedziba Główna
- Centrum Sztuki Współczesnej Solvay
- Dwór Czeczów
- Fort Borek
- Ośrodek Ruczaj
- Teatr Praska 52
- Klub Aleksandry
- Klub Iskierka
- Klub Kostrze
- Klub Piaskownica
- Klub Przewóz
- Klub Rybitwy
- Klub Skotniki
- Klub Soboniowice
- Klub Swoszowice
- Klub Tyniec
- Klub Wola Duchacka
- Klub Wróblowice
- Klub Zbydniowice
- Oferta
- O nas
- Kontakt