Powstała w 2012r. pod egidą atelier teatralnego Studio Dono. Trupa specjalizuje się w spektaklach komediowych, z których część wpisuje się w tradycje włoskiej komedii dell’arte. To jednocześnie rzemieślnicy i artyści, sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem. Wierzą, że maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów potrafią opowiedzieć więcej o naturze człowieka niż niejeden realistyczny spektakl. Co roku aktywnie uczestniczą w Dniach Komedii dell’Arte, polskich obchodach międzynarodowego święta Commedia dell'Arte Day.

Trupa Komedianty współtworzy Teatr Praska 52 od maja roku 2015. Od maja 2016r. działają w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’Arte w Teatrze Praska 52 powołanej z inicjatywy Teatru Praska 52 i Studio Dono. To jedyna taka scena w Polsce, oferująca widzom stałe spotkania ze sztuką rodem z szesnastego wieku. Połączenie formy liczącej kilka wieków ze współczesnymi skojarzeniami, odniesieniami i spostrzeżeniami czyni tę sztukę nie tylko aktualną, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjną. W obecny skład Trupy wchodzą: Agnieszka Cianciara –Fröhlich (capocomico), Jonathan Fröhlich, Katarzyna Gazdowicz, Łukasz Łęcki.

W listopadzie 2020 roku zespół otrzymał Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego za spektakl Mieszczanin szlachcicem wg. Moliera!
Atelier teatralne Studio Dono zostało założone w 2008 roku przez małżeństwo aktorskie. Ideą przewodnią Studia był rozwój aktora, jako artysty otwartego na doskonalenie warsztatu oraz poszukiwanie nowych impulsów. W swojej ofercie atelier ma nie tylko warsztaty, treningi i kształcenie aktorskie, ale także pokazy i przedstawienia.
Innym rodzajem teatru są przedstawienia w stylu physical comedy, w których na pierwszy plan wysuwa się komediowa akcja, gestyka, mimika oraz humor sytuacyjny. Wpisujące się w ten nurt spektakle pary klaunów - Gino i Suzi - zostały docenione w Plebiscycie Grupy Czas Dzieci na Najbardziej Rozwojową Inicjatywę dla Dzieci w Krakowie. We wrześniu 2023r. główną nagrodę w kategorii Sztuki Wizualne otrzymał spektakl "Gino i Suzi. Kucharze", zaś rok później (2024) do nagrody został nominowany tytuł: "Gino i Suzi, czyli kochaj sąsiada swego, jak siebie samego".

Trupa Komedianty w swoim dorobku ma spektakle:

„Sąsiadka, komedia dell’arte”, „Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi”, „Pewnego razu w Wenecji” (spektakl we współpracy z Baletem Cracovia Danza), „Oberża pod złamanym groszem”, „Koronkowa rocznica”, „Mieszczanin szlachcicem”, „Schadzki weneckie”, „Kontrakt ślubny”, „Perypetie Arlekina”, „Karnawał Arlekinów” (spektakl we współpracy z Baletem Cracovia Danza), „Łgarze. Rzecz o arkanach miłosnych i kulinarnych razem w kształt krotochwili wzięta” oraz sceny i etiudy plenerowe.

Ze swoimi spektaklami Trupa gościła m.in. na:

XI Jesienne Spotkania z Teatrem/Jasło, Annum Festival/Tarnowskie Góry – Chorzów, Festiwal Sztuk Dawnych/Białystok, Grechuta Festival/Kraków, Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”/Kraków, Kulturalny Stary Rynek/Poznań, Międzynarodowy Festiwal Renesansu/Lublin, Jarmark Królewski/Krosno, Jarmark Świętojański/Kraków, Barokowe Ogrody Sztuki/Białystok, Festiwal Leszno Barok Plus, Festiwal Muzyka z Kórnika, Spotkanie z kulturą włoską/Kozienice, 3,2,1 Impro IV Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych/ Konstancin– Jeziorna, Tydzień z kulturą włoską, Uniwersytet Pedagogiczny/Kraków.

Agnieszka Cianciara - Fröhlich

Capocomico Trupy Komedianty, teatrolożka (Uniwersytet Jagielloński), aktorka (dyplom aktora dramatycznego ZASP), reżyserka. Zajmuje się teatrem od ponad dwudziestu lat. Jej specjalnością jest Teatr Fizyczny oraz komedia dell’arte. Absolwentka Ecole du Theatre Jacques Lecoq oraz Scuola Internazionale di Attore Comico seguito da Antonio Fava. Prowadzi atelier teatralne Studio Dono. Dyrektor Artystyczna Dni Komedii dell’Arte. Pisze sztuki teatralne, uczy, reżyseruje i gra.
1 /

Jonathan Fröhlich

Aktor Trupy Komedianty, teatr studiował w Paryżu, Barcelonie i we Włoszech. Uczeń między innymi Carlosa Martineza, Antonio Favy i Phillipe’a Gaulier. Specjalizuje się w teatrze ruchu i gestu, posiada niezwykłe vis comica. Od kilku lat zajmuje się także tworzeniem skórzanych masek według tradycyjnych reguł.
1 /

Katarzyna Gazdowicz

Aktorka Trupy Komedianty, absolwentka Szkoły Komedii dell’Arte, dyplomantka szkoły wokalno-aktorskiej. W swoim dorobku, oprócz spektakli dell’arte, ma także realizacje teatru muzycznego, tanecznego i dramatycznego m.in.: muzyczny spektakl „Skałka" Stanisława Wyspiańskiego reż. J. Czyżewski; „Igraszki z diabłem" reż. Maciej Patronik; „Król Edyp" reż. Aleksandra Skorupa, „Arabska noc" R. Schimmelpfennig reż. J. Kowalik, „Ostatnia niedziela" reż. Lech Walicki.
1 /

Łukasz Łęcki

Aktor Trupy Komedianty i Teatru Lalek Rabcio. Inspiruje się teatrem formy, pantomimą i sztuką nowocyrkową. Amator słowa i ruchu, czego wyraz daje w pracy aktorskiej, autorskiej i kuglarskiej. Z wykształcenia magister polonistyki. Recenzent publikujący na łamach portali i czasopism („Nerdheim”, „Ryms”).
1 /

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.